15.12.2013

Eski Sevgilimi Geri İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

eski sevgilimi geri istiyorum
eski sevgilimi geri istiyorum

Eski Sevgilimi Geri İstiyorum, Diyenler İçin Bir Söyleşi

Bu yazımda, öncelikle eski sevgili ve onun sebep olduğu aşk acısı ile ilgili bazı düşüncelerimi paylaşacağım; ardından da "eski sevgilimi geri istiyorum". diyenler için harika bir çözüm yolundan bahsedeceğim. Eski sevgili ile ilgili düşüncelerimi dile getirmekle başlamak istiyorum:Bir insan neden eski sevgilimi geri istiyorum, der ki? Giden sevgili eskimiş olsaydı ve birçok vefasız aşığın dillendirdiği gibi "eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı." sözü, eski sevgili için doğru olsaydı, şu anda "eski sevgilimi geri istiyorum". şeklinde bir cümle kurar mıydın? Bundan da önemlisi, eski sevgilinin hasretiyle bağrın yanar mıydı?

Bu cümleden hareketle eski sevgiliyi pitpazarına benzeten yukarıdaki galiz ifade yerine, ben "her şeyin yenisi, dostun ise eskisi makbuldür." atasözünün tarafını tutmak isterim. Zira, bu cümle, eski sevgilimi geri istiyorum, diyen benim ve senin gibi aşıkların yürek yangınını daha güzel dile getiriyor.

"Su uyur, düşman uyur, hasta-i hicran uyumaz." diyen şairin abarttığını düşünürdüm ilkin. Fakat ne zaman ki hicran (ayrılık) hastalığına yakalandım, işte o zaman şairin hiç abartmadığını, aksine gerçeği tam olarak ifade edemediğini düşünmeye başladım. Gerçeği tam olarak ifade edememişti; çünkü gerçek benim yüreğimdeydi ve yüreğim yangın yeriydi. Hala öyle; çünkü ölmüş bile olsa hala, eski sevgilimi geri istiyorum.

Uyumak ne kelime, kirpiklerini oynatabilene aşk olsun. Yaman bir kavramdır hicran…. Yanan bir kavramdır hicran… Yakan bir kavramdır hicran… Ama esefle söylüyorum ki yalan değil…

Eski Sevgilimi Geri İstiyorum, Diyenlerin Aşk Acısı

Bu yazıyı okuduğuna göre sen de eski sevgilimi geri istiyorum, diyen herkes gibi hicran (ayrılık) yarasından muzdaripsin. Yalan olduğunu söyleyebilir misin? Damdan düşen halden anlar, derler. Beni anlıyor musun? Ayrılığın, eski sevgiliden ayrılığın nasıl da insanın içine oturduğunu ancak sen bilirsin dostum. Bunun nasıl katlanılmaz bir acı olduğunu, insanı içten içe kemirip erittiğini kim bilir senden iyi?

"Aşk"ın kelime olarak sarmaşık anlamına geldiğini ve sarmaşığın, dolandığı ağacı içten kemirerek bitirdiğini, bu yüzden “aşk”a, “aşk” dendiğini bilmeni isterim. Bunu bile bile ve eski sevgilimi geri istiyorum, diye diye, aşkın tarafını tutarsan sana ancak aşk olsun derim. Sen de koca bir çınar mıydın yoksa bu derde düşmeden önce? Aşk illeti seni de mi içten kemirip eritti yoksa? Sen de mi bu illetin fakına bastın, sen de mi?

Bir şair:

"Aşk ki kalbe gıdadır, ne yenir ne yutulur.
Bir demir leblebidir, çiğneyene aşk olsun."

demiş. Ben de ikinci dizeyi söyleyen şairle aynı fikirdeyim. Evet, bir demir leblebidir, çiğneyene aşk olsun. Fakat birinci dizenin ilk yargısı tamamen yalan...

Kalbe gıda mı? Asla! Kalbe zulüm, kalbe ölüm… Zehirli sarmaşığın neresi gıda ki? Hangi tarafından tutsan elinde kalan aşk, hele ki sevgiliden ayrılmışsan ve eski sevgilimi geri istiyorum, diyorsan çetindir, yamandır. Ne yenir ne yutulur… Demek ki bu konuda şairin sözlerine kanmamak lazım. Ne de olsa:

"Aldanma ki şair sözü elbette yalandır."

Eski sevgiliden ayrılanalar için durum belki de yukarıda anlattığımdan daha feci ve daha vahimdir. Fakat sevgilinin şefkatli kollarında mest olanlar, şimdilik bu yürek paralayıcı hüzünden uzak, mutlu ve huzurludur, biliyorum. Ne mutlu onlara, ne mutlu eski sevgilisi yanında olanlara… Ama, eski sevgilimi geri istiyorum, cümlesini kuranlar için, hiç de öyle değil...

Eski Sevgilimi Geri İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Şimdi eski sevgilinin yürek yakıcı hüznünü bir tarafa bırakıp, eski sevgilimi geri istiyorum, diyenler için yazımın başında ifade ettiğim çözüm yoluna gelelim. Eğer, eski sevgilimi geri istiyorum, söyleminde iddialı ve tutarlı isen, bu çözüm yolu tam sana göre. Şayet, eski sevgiliyi geri kazanmanın bir yolu varsa, o da, birazdan aktaracağım yöntemle mümkündür.

Çünkü bu yöntem, eski sevgilimi geri istiyorum, diyen milyonlarca sevdalının yarasına merhem süren harika teknikler barındırıyor içerisinde. Daha doğrusu bu harika teknikler ile milyonlarca sevdalı, eski sevgilimi geri istiyorum, demekten kurtuldu; çünkü eski sevgilisinin elini tutup aşk dolu gözlerine bakmanın zevkine vardı.

Bu söylemlerim sana abartılı gelebilir; ama emin ol, dünyada eski sevgiliyi geri getirmek adına bulup bulabileceğin en güzel ve faydalı tekniklerden söz ediyorum. Eğer böyle olmasaydı bu yöntemlerin kaşifi olan yazar, bu kadar iddialı olur muydu hiç?

Yazarın ne kadar iddialı olduğunu ve bu tekniklerin ne kadar etkili olduğunu buradan (tıkla) öğrenebilirsin.

Ne diyelim, şairin:

"Ne olurdu bir kadın elleri avucumda,
Bahsetse yaşamanın tadından başucumda?"

dizeleriyle tarif ettiği “yaşamanın tadı”nı, herkesin tatması temennisiyle…

Kalın sağlıcakla...

Anahtar Kelimeler: eski sevgiliyi yeniden kazanmanın yolları, eski sevgilimi nasıl kazanabilirim

4 yorum:

 1. ordan oraya sütükledin bizi . :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumun için teşekkür ederim Gökhan Bey. İnsan, bu derde düşmeden önce kelimelerin kifayetsiz olduğunu anlayamıyor Orhan Veli'nin dediği gibi.

   Sil
 2. size nasıl ulasabılırım.. benim için cok önemli sizin yorumlarını zlutfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buraya yorum yazarak ulaşabilirsiniz değerli okurum. Bazen geç cevap versem de mutlaka dönmeye çalışırım. Umarım yardımcı olabilirim.

   Sil

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.