27.02.2014

Eski Sevgilin Hayatının Anlamı mı?

Eski Sevgilin Hayatının Anlamı mı?
Eski Sevgilin Hayatının Anlamı mı?

Eski Sevgilin Hayatının Anlamı mı?

Hâlâ, eski sevgilinin hasreti ile kendinden geçip ağladığın oluyor mu? Eski sevgilinin hayatının anlamı olduğu düşüncesi, seni de ara ara yokluyor mu? Sen de sevgili özleminin en yakıcı ve yıkıcı etkisiyle yüzleşerek tarifi imkansız acılara gömüldün mü?


Eğer, bu soruların en az biri için, içinden bir onay cümlesi geçiyorsa, sana önerim, kendini derin bir analize tabi tutup bir karara varmandır. Vereceğin bu karar, eski sevgilini geri isteyip istememenle ilgili olacak tabi.


Kendini derin bir analize tabi tutup iç dünyanı gözlemlemen gerektiğini söyledim; çünkü eski sevgili ile ilgili en kritik ve can alıcı karar aşaması, tam da bu dönemde ortaya çıkar. Ve bu dönemde verilen kararların birçoğu, yanlış irdelemeden dolayı isabetsiz olur.

Eski Sevgilin Hayatının Anlamı mı Sorusu

Dostum, yapacağın şey çok basit, eski sevgilin hayatının anlamı mı hâlâ senin için; yoksa sıradan bir Allah'ın kulu mu, sorusunu açık yüreklilikle cevaplaman gerekiyor. Ve bu soruya vereceğin yanıta göre hareket etmen.

Eğer, eski sevgilini hâlâ hayatının anlamı ve biricik dayanak noktası olarak görüyorsan onu geri kazanmak maksadıyla harekete geçmek için bir eylem planı oluşturmaya başlayabilirsin.

Yok, ben onu tamamen sildim hayatımdan, bırak hayatımın anlamı olmayı, dış kapının mandalı bile değil artık, diyorsan, yazının devamını okumana hiç gerek yok; çünkü yazının devamında, eski sevgilisini, hâlâ hayatının anlamı olarak görenlere ve onu geri getirmek isteyenlere yönelik bir yol haritası anlatacağım. Şöyle ki:

Eski sevgiliye duyduğun yoğun özlem duygularının ağır etkisine rağmen, işe, onu arayıp sormamak ile başlamak zorundasın. Evet, eski sevgiliyi geri döndürmek için uygulamaya koyacağın eylem planının ilk ve en önemli aşaması ve olmazsa olmazı budur.

Bu aşama çok önemlidir; çünkü "mola verme" aşaması, bütün ilişkilerin can simidi gibidir. Nedir mola verme ve neden can simidi olarak nitelendirdim, anlatayım:

Mola verme, ilişkinin kompleks ve anlaşılmaz olduğu bir dönemde, bir nevi teneffüse çıkma gibidir veya daracık bir hücreye hapsedilen bir mahkumun yıllar sonra dışarıya çıkıp rahat nefes alması gibidir ve mola vermenin önemini, ancak bir öykü ile anlatabilirim:


Eski Sevgilin Hayatının Anlamı ise Mola Ver!

Bundan 100 sene kadar önce, İngiliz askerleri, bir Kızılderili kabilesine uğrarlar ve kabile üyelerini, kendilerine yol göstermeleri için alıkoyarlar. Kabile üyeleri önde, İngiliz askerleri arkada yürümeye başlarlar. Tabi, Kızılderililer aheste adım yürürken, askerler hızlı bir şekilde, bir an önce ulaşmak istedikleri hedefe ulaşmanın hayalini kurarlar.

Bu yüzden de öndeki Kızılderilileri sürekli olarak hızlı yürümeleri konusunda sıkıştırırlar. Bu durum, bir müddet böyle devam eder; ancak Kızılderililer, fazla dayanamazlar, nihayet oldukları yerde durup gözlerini kapatıp beklemeye koyulurlar.

Askerler, bu bekleyişe bir anlam veremezler ve neden duyduklarını sorarlar. Kızılderililerin cevabı enteresandır:

"Ruhlarımız geride kaldı, onları beklememiz lazım."

İşte, ilişkinin "mola verme" diye nitelediğim iletişimsizlik safhası, ruhları bekleme safhasıdır.

Öyküdeki Kızılderililer, acele hareket etmemenin, bazen durup beklemek gerektiğinin çok güzel ve canlı örnekleridir. Gerçekten, hayat bazen durup dinlenmeyi gerektirir. Tabi ki bu durum, eski sevgilisini hâlâ hayatının anlamı olarak görenler için de böyle.

Ne kadar sürecek bu mola devresi peki? En az bir ay. Evet, en az bir ay boyunca onunla bütün ilişkini ve iletişimini kesip onu da kendini de yeniden birlikte olmaya hazır hale getirmelisin. Bu süreçte, sana yaptığı yanlışları görmesine ve seni yeniden özlemesine izin vermelisin.

Peki, ya sonra? Sonrası için sitede yer alan diğer yazılarımı okumalısın. O yazılarda eski sevgilisini hayatının anlamı olarak görenlere yönelik birçok "geri getirme planı" bulacaksın.


Özellikle şu yazıma gelen yorumları mutlaka okumalısın: Eski Sevgilimi Geri Kazanmak İçin Hangi Kaynağı Kullanmalıyım?

Sağlıcakla...

Anahtar kelime: eski sevgilin hayatının anlamı mı?

8 yorum:

 1. Adsız16:36

  Merhabalar meltem hanım, bir yılı aşkın süredir mükemmel bir ilişkim vardı fakat aniden düşmanca bir şekilde bitti (3 ay oluyor)
  Bu aralar hayatında başkası varmış gibi şeyler duyuyorum fakat içimde çok güçlü bir ses öyle göstermek istediğini, aslında öyle olmadığını söylüyor. Bu his sizce doğru mudur, yoksa o hissi geçirmek için ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli okurum, yorumun için teşekkür ederim; ama onun başkasıyla ilişkisi olmamasına karşın öyle göstermeye çalıştığına dair duygun hakkında yorum yapamayacağım. Ancak olaya senin açından bakınca inşallah öyledir, diyorum. Sağlıcakla...

   Sil
 2. meltem hanım gerçekten insanlara doğru yolu gösteriyorsunuz şuan beni çok büyük bir yanlıştan geri çevirdiniz size borcumu nasıl öderim bilmiyorum çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için içten teşekkürlerimi sunarım. Yapmaya çalıştığım şey, sürekli okuyup yeni bilgiler edinmeye çalışmak ve bu bilgilerin de faydalı olanlarını insanlarla paylaşmaktan ibaret. Teşekkür ederim tekrar.

   Sil
 3. bence herkes sizi dinleyip akıl almalı gerçekten bilge birisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgelik, hayatım boyunca ulaşmaya çalıştığım ve bence kutsal olan bir paye. Böyle bir yakıştırmayı şu an için kabul edemem; ama iltifatınızı bir teşvik olarak kabul edebilirim. Sağlıcakla...

   Sil
 4. Adsız13:45

  meltem hanım merhaba yazdıklarınızdan anlamıyorum eski sevgilimi çok seviyorum benden soğumuş beni artık sevmiyor tekrar döndürmek için ne yapabilirm lütfen yardım edin :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli okurum, sitede yer alan ve "eski sevgiliyi geri kazanma yolları"na odaklanan onlarca yazı var. O yazıların hepsini okuyarak bir yol haritası oluşturmanı öneririm. Sağlıcakla...

   Sil

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.