27.08.2014

Eski Sevgilinin Algılamadan Yargılaması

Eski Sevgilinin Algılamadan Yargılaması
Eski Sevgilinin Algılamadan Yargılaması

Eski Sevgilinin Algılamadan Yargılaması

Bu sitede, "eski sevgili"ye dair her ayrıntıyı paylaşmaya çalıştığımı biliyorsun. Ve her olayla ilgili bir "eski sevgili" kıssası çıkardığımı, sonra da bu kıssadan bir hisse çıkardığımı da.

Bu günkü yazımda da güzel bir kıssanın (hikmetli hikayenin) eski sevgili ile bağıntısı üzerinde duracağım. Ve eminim ki bu kıssayı doğru yorumladığında; yani bu kıssadan gerekli hisseyi çıkardığında artık "eski sevgiliyi geri kazanmak"la ilgili problemin kalmayacak. Şöyle ki:


Bir bedevi, çölde eşeği ile birlikte yürürken karşıdan gelen bir adam görür. Uzaktan bu adamın kim olduğunu merak eder ve ona doğru yönelerek yürümeye devam eder.

Biraz sonra karşı karşıya gelirler ve ilk soruyu adam sorar:

-Belli ki yükün ağır. Şu eşeğin iki yanında ne var öyle?

-Eşeğin bir yanında buğday torbası, diğer yanında ise onu dengelesin diye kum torbası var.

-İyi de kum torbasını boşaltıp onun yerine buğday torbasının yarısını koysan ve eşeği de bu gereksiz ağırlıktan kurtarsan olmaz mı?

-Bak bunu hiç düşünememiştim doğrusu. Sen belli ki çok zeki bir adamsın. Ve yine belli ki bu zekayla büyük işler yapmış olmalısın. Doğru söyle bu ülkenin kralı mısın?

-Hayır.

-Öyleyse vezirsin değil mi?

-Hayır.

-O halde ülkenin en zengin tüccarı olmalısın. Zaten bu zekayla daha aşağı bir pozisyonda olamazsın.

-Hayır yine yanıldın. Ben ne tüccarım ne de zengin. Hatta beş parası olmayan bir insanım. Sadece kendi halinde bir filozofum.

Bedevi bu sözlere, şöyle karşılık verir:

-Ben de seni adam sanmıştım. Vallahi senin dediğini yapmayacağım. Eğer zekan bir işe yarasaydı önce seni zengin kılardı. Demek ki hiçbir işe yaramıyor.

Şimdi bu bedevinin mantık hatası ve "algılamadan yargılaması" ile eski sevgilinin algılamadan yargılaması arasındaki ilişkiyi nasıl kuracağız?

Bu ilişki üzerine benim söyleyeceğim çok söz var; ama biraz da sen bağlantı kur dostum.

Çünkü ben senin yorumunu bekliyorum. 
Eğer "eski sevgiliyi geri kazanmanın en garantili yolları"nı öğrenmek istersen şu yazımı da okumalısın: Eski Sevgilimi Geri Kazanmak İçin Hangi Kaynağı Kullanmalıyım?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.