1.11.2014

Eski Sevgili Neden Terk Eder, Yanlış Genellemeler

eski sevgili neden terk eder
eski sevgili neden terk eder

Eski Sevgili Neden Terk Eder, Yanlış Genellemeler

Sevgili okurum, eski sevgiliye ilişkin her bilgiyi ve her detayı işlemeyi planladığım (ki birçoğunu yazdım) bu sitede, bu günkü yazımı, eski sevgili neden terk eder, sorusuna tahsis etmek istedim.

Bu yazımı, eski sevgili neden terk eder, diyen çaresiz aşıkların iyice okuyup üzerinde düşünmesi gerekir. Öncelikle konuyu aydınlatan bir hikaye anlatayım:


Eski Sevgili Neden Terk Eder Öyküsü

Bir kovboy, barda otururken bir kadın, merakla kovboyun yanına sokulur ve sorar:

"Siz gerçekten kovboy musunuz?"

Adam: "Sabah erkenden uyanıp çiftleri temizler, atları tımar ettikten sonra at sürüsünü güder, onların bakımı ve yemeği ile ilgilenirim. Galiba ben kovboyum." der. Ve kadına sorar:

"Siz nesiniz?"

Kadın, ben lezbiyenim; çünkü sabahtan akşama kadar kadınları düşünürüm, gece uyurken rüyamda kadınları görür, sabah uyanınca onların hayalini kurarım; kadınları düşünmediğim bir dakikam bile yoktur, bu yüzden ben lezbiyenim, der.

Bunları söyleyen kadın, birkaç dakika içinde bardan çıkar ve adam, yalnız kalınca derin düşüncelere dalar.

Biraz sonra, yaşlı bir çift içeri girer, adamın yanına yaklaşıp sorar:

"Galiba siz kovboysunuz?"

Adam, valla ben de şimdiye kadar öyle zannediyordum; meğerki lezbiyenmişim, cevabını verir.

Peki, bu öykünün veya fıkranın eski sevgili neden terk eder, sorusuyla ne ilgisi var? Şöyle ki:

Eski Sevgili Neden Terk Eder? Öyküdeki Ders

Değerli ve sevgili okurum, çoğu insan bilerek veya bilmeyerek hayatı boyunca yanlış genelleme yapar. Yani fıkradaki kovboyun yaptığı gibi, eldeki bir veriyi yanlış yorumlar ve bu sebeple de yanlış çıkarımda bulunur.

Buna yanlış genelleme dememiz mümkün. İşte, eski sevgili neden terk eder, sorusunun cevabı da yanlış genellemelerde yatar.

Çünkü, ilişkilerin tamiri mümkün olmayan bir hale gelmesinden sorumlu olan en büyük etken, taraflardan birinin habire yanlış genelleme yapıyor olmasıdır.

Dilersen, eski sevgilinle aranızdaki iletişim biçimini gözünün önüne getirip bu iletişim biçimi üzerinde iyicene düşün. Bak bakayım, yanlış genelleme var mıydı, yok muydu?

Mesela, ikinizden biri hiç böyle bir cümle kurdu mu?

"Sen zaten hep böylesin!"

Bu cümle tanıdık gelmedi mi?

Dostum, ilişkiler, bu ve benzeri cümlelerle doludur ve bu tür yanlış genellemeler, ilişkileri baltalayan en büyük faktörlerden biridir.

Maalesef, eski sevgilinin ufacık hatasını, diğer davranışlarına da genelleyip abartma eğilimi içindeyiz hepimiz. Bunu karşı taraf da yapmış olabilir, hiç fark etmez.

Üzerinde durmaya çalıştığım nokta, eski sevgili neden terk eder, diyen kişilerin yanlış genellemelerden kaçınması gerekliliğidir.

İlişkilerin zehri olan bu yanlış tutum, aynı zamanda eski sevgilinin dönüşü önündeki en büyük engellerden biridir. Çünkü terk eden sevgili de bir genelleme yapar kendince ve bu kadın (veya adam) hep böyledir zaten der.

Peki, eski sevgili neden terk eder, sorusunun tek cevabı, yanlış genellemeler midir?

Elbette ki hayır; ama en büyük etkenlerden biridir yanlış genellemeler.


Dilersen bu konuda çok daha detaylı bilgiler edinip eski sevgilini geri kazanmanın bin bir türlü yolunu öğrenebilirsin bu siteden. Şöyle bir dolaş istersen sitede ve bu konularda yazılmış yüzlerce makalenin içinden "eski sevgili" ile alakalı yüzlerce faydalı bilgi devşir.

Ayrıca Eski Sevgiliyi Unutamamak, Etkili Çözüm Yolları ve Ters Psikoloji ve Eski Sevgiliyi Geri Getirmek adlı yazılarım da dikkatini çekecektir.

Anahtar kelimeler: eski sevgili neden terk eder, eski sevgiliyi geri kazanma yolları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.