28.01.2015

Eski Sevgilimi Hala Seviyorum, Ne Yapmalıyım?

Eski Sevgilimi Hala Seviyorum
Eski Sevgilimi Hala Seviyorum

Eski Sevgilimi Hala Seviyorum, Onun İçin Neler Yapabilirim?

Not: Eski sevgilimi hala seviyorum, diyenler için bir çıkış ve çözüm yolu sunacağım bu yazıda, ayrıca eski sevgili ile ilgili bir "mani" üzerinde duracağım. Yazıyı sonuna kadar okumanı ve dile getireceğim çözüm yoluna odaklanmanı öneririm. Başlayalım:

Eski sevgiliden ayrılmanın ıstırabını dile getirmek adına onlarca şiir, binlerce dize, milyonlarca söz söylenmiş, yazılmış, anlatılmıştır. Her biri de şüphesiz yüreğimizin bir yerini kanatmış, kanırtmış, yaralayıp un ufak etmiştir. Çünkü bu şiirler "eski sevgilimi hala seviyorum" diyen yaralı şairler tarafından yazılmıştır.

Hele bazı dizeler, adeta bam telimize dokunarak bizi can evimizden sarsmış, sarmış, bizimle tek-beden olmuştur. Fakat o sözler içinde her tumturaktan uzak, her riyadan beri, her göstermelik tabirden ırak gayet samimi ve kalbi öyle güzel ifadeler var ki ben, şahsen bu ifadeler için hep şunu düşünmüşümdür:

"Keşke bu ifadeyi ben söylemiş olsaydım."

Köhne (eski) fikirler, paslı çivilere benzer; onları söküp atmak zordur.

Mesela, Cenap Şehabettin'in, "Tiryaki Sözler"inde geçen şu özdeyişi söylemekten başka hayatta hiçbir şey yapmamış olsaydım bile, yine de kendimi kötü hissetmez, en azından bir hayat prensibi olan muhteşem bir söz söyledim, bu bana yeter derdim.

İşte eski sevgilinin (eski sevgilimi hala seviyorum) nostaljisini iliklerimize kadar duyumsamamızı sağlayan ve bu hissiyatla bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran öyle dizeler bilirim ki beni tarifi imkansız sancılara atarak eski sevgilinin yangınını adeta yüreğimde tekrar tutuşturur.

Eski Sevgilimi Hala Seviyorum, Diyenlere Bir Mani

İlerleyen zamanlarda, birazdan üzerinde durmayı düşündüğüm şiir gibi birçok şiir paylaşmayı düşünüyorum. İşte sözünü ettiğim güzel mani: (Son iki dize, eski sevgilimi hala seviyorum, diyenler için ne ifade ediyor sence?)

"Maniye melez derler
Dillere çerez derler
Eşinden ayrılana,
Yana yana gez derler..."

Şimdi, bu maninin tamamen doldurma olan ilk iki dizesini bir tarafa koyarak anlatılmak istenen asıl mesajı veren son iki dizeye odaklanalım. Bakın, halk irfanımızın muhteşem aşk-perestleri, sevgiliden ayrılmanın acısını ne de güzel mısralaştırmışlar:

"Eşinden ayrılana,
Yana yana gez derler..."

Evet, bu iki dizenin anlatmaya çalıştığı ıstırabı, yeri gelir bütün bir edebiyat acziyet içinde seyreder. Çünkü bu dizeler, tabir yerindeyse taşı gediğine oturtarak sevgiliden ayrılmanın elemini (eski sevgilimi hala seviyorum, diyenlerin çilesini) mükemmel bir biçimde tasvir eder.

Yana yana gezen bir insanın, avare ve perişan halini hayalimizde canlandıran ve yana yana gezmeyi harika bir şekilde somutlaştıran bu dizeler, beni çoğu kez ağlatmıştır. Ah, yana yana gezdiren eski sevgili, nerelerdesin???

Eski Sevgilimi Hala Seviyorum, Diyenler Ne Yapmalı?

Şimdi de yazımın başında vaad ettiğim ve eski sevgilimi hala seviyorum, diyenler için çözüm yolu olacağını iddia ettiğim mükemmel yol haritasına gelelim. Bu harika kaynak sayesinde, eski sevgilimi hala seviyorum, iddiasında bulunan herkes, eski sevgilisini yeniden kazanmanın bir yolunu bulacaktır.

Fakat, burada önemli olan, yalnızca kuru kuruya, eski sevgilimi hala seviyorum, demek değildir elbette; mühim olan bu iddiada bulunduktan sonra kolları sıvayıp icraata geçebilmektir.

Kısaca, şunu iddia edebilirim ki, bu rehber, eski sevgilimi hala seviyorum, deyip de onu yeniden döndürmenin hayallerini kuran ve bu uğurda icraata geçmeye karar veren herkesin elinden tutacak bir potansiyele sahip. Yeter ki içindeki teknikler, hayata aktarılabilsin.

Fazla söze ne hacet? Bu rehbere buradan (tıkla) kendin bak ve nasıl bir kaynak olduğunu gör.

Çok Önemli Not: Tıkla dediğim sayfada yer alan kullanıcı yorumlarını da mutlaka oku.

Şu yazılarımı da okumanı isterim:

Eski Sevgili Nasıl Pişman Olur? Harika Bir Yol

Eski Sevgiliye Mesaj Atmak Ne Kadar Mantıklı?

Sağlıcakla kal...

Anahtar Kelimeler: eski sevgilimi hala seviyorum, sevgilim hala eski sevgilisini seviyor, eski sevgilimi unuttum, eski sevgilim hala beni seviyor mu

4 yorum:

 1. Adsız17:32

  merhaba, bu yazımı görür ve cevap verme şansınız olur mu bilmiyorum ama umarım dönüş alabilirim yazıp yazmamak konusunda çok kararsız kaldım, açık konuşmak istiyorum kendime bu durumu yakıştıramıyordum ve itiraf edemiyordum; 2 sene aradan geçmesine rağmen sevdiğim adamı unutamıyorum ve kimseyi hayatıma almak istemiyorum. sevdiğim kişiden saçma bi sebepten dolayı ben ayrdıldım daha sonra çok pişman oldum, o hayatına birilerini aldı ama kısa süreli oldu. ben sürpriz bir şekilde onu ziyarete gittim hiç beklemediği bir anda, kafası çok karıştı bir süre düşünmesi için zaman verdim ama sonra olmayacağını söyledi. aradan 1 sene geçti bir mesaj attım sadece içimdeki duyguları anlatarak ancak tekrar olmayacağını herşeyin geride kaldığını söyledi. bende artık konuyu kapattım ama hep aklımda ve hayatıma kimseyi almak istemiyorum, bu durumda kilit oldum. kitabı almak fayda sağlar mı? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sevgili okurum. Durumunuz gerçekten üzücü ve farklı bir niteliğe sahip. Emin olun bu aşamada kitabın faydalı olup olmayacağına karar veremedim. İsterseniz ana sayfada bulunan yazıya gelen yorumları inceleyip buna siz karar verin. Dediğim gibi, "kitap size katkı sağlar veya sağlamaz" diyemem; çünkü durumunuz biraz karışık. Sağlıcakla...

   Sil
 2. Adsız10:33

  Aynen dediginiz gibi hem karışık hem üzücü, yapabilecek biseyde kalmadı ama hayatımı etkilmeye devam ediyor. Meltem hanim dönüşünüz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim sevgili okurum, umarım en kısa zamanda mutluluğu yeniden yakalarsınız. Sağlıcakla...

   Sil

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.