26.01.2015

Eski Sevgilinin Mantıksız Düşüncesi!

Eski Sevgilinin Mantıksız Düşüncesi!
Eski Sevgilinin Mantıksız Düşüncesi!

Eski Sevgilinin Mantıksız Düşüncesi!

Bazen eski sevgiliyi geri kazanma yolları hepten kapalıdır; çünkü eski sevgili, kendi sabit fikriyle ve mantıksız düşünceleriyle bu yolu kapatmış olabilir.

Bize düşün, eski sevgilimizin zihnini bu mantıksız düşüncelerin bombardımanından kurtarmaya çalışmak ve aklındaki sabit fikirlerden arındırmaktır. Söylediklerim havada kaldı ise bir örnekle somutlaştırmaya çalışayım:

Eski Sevgilinin Mantıksız Düşüncesi Hikayesi

Kadının biri her sabah sundurmaya çıkıp şöyle seslenir imiş:

"Buraya hiç kaplan gelmesin! Çünkü ben kaplanlardan nefret eder ve onlardan korkarım."

Aylarca her sabah düzenli olarak söylenen bu söz, çevredeki insanları rahatsız etmeye başlayınca, bir kişi bu gidişe bir son vermek için bir şeyler yapmalıyım, der. Yapacağı şey, oldukça basittir; sadece buralarda zaten kaplan olmadığını, dolayısıyla dua etmeye de hiç gerek olmadığını kadına anlatıp ikna edecektir.

Nitekim, ertesi sabah, kadın sundurmaya çıkıp aynı cümleyi kurduktan hemen sonra, komşusu konuşmaya başlar:

"Günaydın komşum, uzun süredir seni takip ediyorum. Her sabah kalkıp, buralara kaplan gelmesin, diye dua ediyorsun. Dua etmen çok güzel; ama buralarda zaten hiç kaplan yok ki."

Kadın, bir iki saniye düşünüp şu cevabı verir:

"Demek ki ettiğim dualar işe yarıyormuş."

Eski Sevgilin de Böyle Düşünüyor Olmasın?

Bu bir benzetmeydi tabi; fakat her benzetme, benzetilenden bir şeyle taşır. Dolayısıyla bir kişi bile böyle bir düşünce açmazına girmiş ise bu, bütün insanların (tabi eski sevgililerin de) bu açmaza düşebilecekleri anlamına gelir.

Daha doğrusu, eski sevgilinin bu düşünce açmazına (mantıksız düşünceye) düşme olasılığı çok yüksek; çünkü aşk acısı insanı mantıksız fikirlerle donatır.

Örneğin, eski sevgilin, senin hiç suçun olmadığı halde seni bir başkasına yakıştırıp "kıskançlık krizi"ne girdiği için seni terk etmiş olabilir.

Veya çoğu ilişkide olduğu gibi eski sevgilin bir vehim sonucu, kendisini aldattığın veya kendisine değer vermediğin düşüncesinden hareketle senden ayrılmış olabilir. Aslında öyküdeki kadının düşünce problemi, bütün insanların sorunu, buna eski sevgilin de dahil.

Peki, eski sevgilinin böylesine bir düşünce problemine düştüğünü nasıl bilebilirsin ve onu bu açmazdan nasıl kurtarabilirsin?

İşte bu sorunun cevabı oldukça zor; zira burada devreye psikolojik süreçler giriyor. Dolayısıyla insan psikolojisi üzerine okuman ve düşünmen gerekiyor; eğer onu gerçekten geri kazanma düşüncen varsa bunu yapmalısın.

Bunu nasıl yapacağına ilişkin birçok tatmin edici bilgi paylaştım bu blogda. Siteyi biraz dolaşırsan bunun birçok etkili tekniğini bulacağından eminim.


Çok Önemli Not: Eski sevgiliyi geri kazanma yollarını öğrenmek istiyorsan Ana Sayfanın yanındaki Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Kitabı başlıklı yazımı ve bu yazıma gelen birbirinden garip yorumları da incelemelisin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.