29.01.2015

Eski Sevgiliye Telefon Açmak Mantıklı mı?

Eski Sevgiliye Telefon Açmak
Eski Sevgiliye Telefon Açmak

Eski Sevgiliye Telefon Açmak Mantıklı mı?

Bu yazımda, eski sevgilisini geri kazanmak isteyenler için bazı temel dinamiklerden, bu bağlamda da, eski sevgiliye telefon açmak mantıklı mı, sorusundan söz edeceğim. Dolayısıyla, eski sevgilisine telefon açmayı düşünenler ve tasarlayanlar, bu yazıyı sonuna kadar okumadan harekete geçmemeliler.

Dostum, bu blogda, tamamen "eski sevgili"ye odaklandığım için eski sevgiliye ve onun yeniden kazanılmasına ilişkin çok detaylı bilgiler edindim ve değişik istatistikler üzerinde durdum. Yeri ve zamanı geldikçe de bu bildiklerimi sana aktarmaya çalıştım. Şimdi de eski sevgiliye telefon açmak mantıklı mı, sorusunu, bir istatistik üzerinde durarak izah etmek istiyorum:

Bu istatistiğin daha ziyade Batılı ülkelerde yapıldığı anlatılıyor; ancak insan doğasının benzerliğini göz önünde bulundurursak, bizim ülkemizdeki insanlar için de doğru olduğunu anlayabiliriz. İstatistik şu:

Eski Sevgiliye Telefon Açmak ve Bir Sayısal Veri

Eski sevgilisinden herhangi bir şekilde ayrılmak zorunda kalan veya onu doğrudan terk eden kişiler, ayrılığın yarattığı aşk acısını ve aşk acısının meydana getirdiği depresyonu atlatabilmek için yeni bir ilişki peşinde koşar, yeni bir insan ile ilişki kurarak, bunaltıcı aşk açısından bir nebze de olsa kurtulmaya çalışırlar.

Fakat, ilişki, bekledikleri gibi gitmez; çünkü eski sevgilinin hayali, bir kâbus gibi, bu yeni ilişkinin üzerine çöreklenir ve çoğunlukla (istatistiklere göre yüzde doksan beş olasılıkla) bu yeni ilişki başlamadan biter. Burada, yeni kişinin daha çekici veya daha karizmatik olmasının çok etkisi yoktur; bilakis eski sevgilinin hayalinin, yeni ilişkiyi gölgelemesi söz konusudur.

Gölgeleme demişken, bunu biraz daha açmam lazım. (Endişelenme, birazdan bu bilgileri, eski sevgiliye telefon açmak mantıklı mı, sorusuyla bağlayacağım.)

Gölgeleme, psikolojide, bir durumun (bu eski sevgili olsun) diğer bir durumu (buna da yeni ilişki diyelim) engellemesidir. Mesela, eski öğretmenine alışan bir öğrencinin, çok daha başarılı ve sevecen olan yeni öğretmenine bir türlü alışamaması "gölgeleme"den kaynaklanan bir durumdur. Bu konuda birçok örnek verilebilir.

Konumuza dönecek olursak, bu istatistik, bize eski sevgilimizin, büyük olasılıkla (yüzde doksan beş) başka bir ilişkiye yelken açamayacağını ifade ediyor. Şimdi, bu güzel ve ferahlatıcı bilgiyi heybemize koyup düşünelim:

Sence, bu bilgiden yola çıktığımızda, eski sevgiliye telefon açmak mantıklı mı? Bence değil. Neden mi?

Çünkü, onun seni özlemesine ve değerini bilmesine fırsat vermelisin. Ona seni daha çok özlemesi ve ne kadar kıymetli olduğunu anlaması için zaman tanımak zorundasın. Telefon açmak, bir nevi özür dilemektir. Hatasını anlayan biri, özür dilemek ve geri dönmesini istemek amacıyla telefon eder sevgilisine.

Halbuki, eski sevgiliye telefon açmak (yani özür ve af dileme girişiminde bulunmak) yeniden birlikte olma olasılığını oldukça düşüren bir etkendir. Bunun iki nedeni var.

Eski Sevgiliye Telefon Açmak, Geri Dönüşü Zora Sokar

Birincisi, eski sevgilisine telefon açan kişi, cümlelerini tam anlamıyla toparlayamazsa, kaş yapayım derken göz çıkarabilir, ilişkinin tamamen bitmesine sebebiyet verebilir. Dolayısıyla, ne konuşacağını kafanda netleştirmeden eski sevgiline telefon açman, ilişkiyi baltalayan şiddetli bir etki yaratabilir, dikkat!

İkinci ve daha önemli sebebi ise şudur: Ters psikoloji.

Ters psikolojinin ilkelerine göre onu ilk bir ay boyunca hiç aramamalısın, telefon açmak bir tarafa, mesaj da çekmemeli, sosyal paylaşım ortamlarında da görüşmemelisin. Çünkü böylesi, eski sevgiliyi geri getirmek adına daha etkili bir adım ve daha isabetli bir karar olacaktır.

Değerli arkadaşım, biliyorum, benden bu konuda daha fazla detay ve daha tatmin edici açıklama bekliyorsun ve haksız da sayılmazsın. Çünkü, eski sevgiliye telefon açmak mantıklı mı, sorusuna, hayır mantıklı değil, cevabını verirken, yazı çok uzadığı için, ikinci gerekçeyi etraflıca anlatamadım.

Fakat, eski sevgiliye telefon açmanın neden mantıklı bir yol olmadığını "ters psikoloji" kavramını daha iyi anlayarak çözebilirsin ve ben bu konuda, etraflı bir yazı yazdım. Dilersen bu yazımı da okuyabilirsin: Ters Psikoloji ve Eski Sevgiliyi Geri Getirmek

Bu yazıyı da okuduktan sonra, eski sevgiliye telefon açmak mantıklı mı, sorusuna daha açık ve net bir cevap bulabileceğine inanıyorum.

Ayrıca Aşk Acısı Nasıl Geçer? Harika Yöntemler ve Eski Sevgilimi Hala Seviyorum, Ne Yapmalıyım? adlı yazılarımı da okumalısın.

Sağlıcakla...

Anahtar kelimeler: eski sevgiliye telefon açmak mantıklı mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.