24.01.2015

Eski Sevgiliyi Unutamamak, Etkili Çözüm Yolları

Eski Sevgiliyi Unutamamak
Eski Sevgiliyi Unutamamak

Eski Sevgiliyi Unutamamak, Eski Sevgilimi Unutamıyorum

Değerli okurlarım ve eski sevgilinin derdiyle divaneye dönen eski sevgili âşıkları, eski sevgiliyi unutamamak ne demektir çok iyi bilirim. Aslında yazının başındaki karikatürde olduğu gibi sevgilisini unutamayan her insan, bir hafıza şampiyonudur.Çünkü eski sevgili, bütün anılarımıza ve bütün yaşantımıza sirayet eden bir virüs gibidir. Fakat bu virüs, sadece sistemi çökertmekle kalmaz; aynı zamanda hafızaya musallat olup insanı doğduğuna pişman eder. Buna ister aşk acısı deyin ister ayrılık acısı, fark etmez.

Her halükarda bu acı (eski sevgiliyi unutamamaktan kaynaklanan bu derin acı) insanın yavaş yavaş erimesine sebep olur. Bilir misin, "aşk" kelimesi Arapça'da sarmaşık anlamındadır ve "aşk"a sarmaşık denilmesinin sebebi, sarmaşıkların, sarıldığı ağaçları içten içe çürüterek bitirmesidir. Aşk da insana sarılarak içten içe eritmesiyle meşhurdur zaten. Şairin ifadesiyle:


"Aşk ki kalbe gıdadır, ne yenir ne yutulur
Bir demir leblebidir, çiğneyene aşk olsun."

Her konunun ucundan köşesinden bir şekilde eski sevgilimize bağlanabileceğini bilmem söylememe gerek var mı? Biz, diğer bütün insanlar gibi algıda seçicilik kavramıyla her şeyi eski sevgilimize bağlayabilen, her yolu ona çıkarabilen, her düşü ona yorabilen kişileriz...

Diğer bütün insanlardan bir farkımız daha var; ama bunu başka bir yazımda açıklamak istiyorum. Şimdi senden isteğim, kıssadan hisseyi bu kez benim değil senin çıkarman. Lütfen aşağıda anlatacağım yaşanmış olayı eski sevgilimize nasıl bağlayabileceğimizi yorumlarınla belirt. İşte o olay:

Eski Sevgiliyi Unutamamak, İyi ile Kötünün Yüzü

Leonardo Da Vinci, “Son Akşam Yemeği” adlı resmini yapacaktı; ama büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı.

‘İyi’yi Hz. İsa’nın bedeninde, ‘Kötü’yü ise İsa’nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde İsa’ya ihanet eden Yahuda’nın bedeninde betimlemeliydi.

Resmi yarım bıraktı ve bu kişilere model olacak birilerini aramaya koyuldu.

Günün birinde, bir koronun konserinde, korodaki kişilerden birinin, İsa tasvirine çok benzediğini gördü.

O şahsı, poz versin diye atölyesinde ağırladı, onlarca taslak ve eskiz çizdi.

Aradan üç yıl geçtikten sonra, ‘Son Akşam Yemeği’ nerdeyse bitmişti; ama Leonardo, hala, Yahuda’yı temsil edecek modeli bulamamıştı. Leonardo’nun bulunduğu kilisenin kardinali, taslağı hemen bitirmesi için onu sıkıştırmaya başlamıştı.

Leonardo günlerce aradı, nihayet zamansız yaşlanmış genç birine denk geldi. Paçavralar içindeki bu kişi, sarhoştu. Kendinden geçmiş bir vaziyette, bir kaldırım köşesine yığılıp kalmıştı.

Leonardo’nun yardımcıları, bu adamı zar zor kiliseye taşıdılar; çünkü artık taslak çizecek vakti yoktu.

Yardımcıları, kiliseye vardıklarında adamı ayağa kaldırdılar. Zavallı adam, ne olduğunun farkında bile değildi. Leonardo ise, adamın yüzündeki inançsızlığı ve günahı resmediyordu.

Leonardo resmi bitirince, o ana dek sarhoşluğun tesirinden kurtulmuş olan adam, gözlerini fal taşı gibi açıp bu güzel resme baktı.

Şaşkınlıkla ve hüzün dolu bir sesle konuştu:

“Ben bu resmi önceden de görmüştüm...”

“Ne zaman?” diye soran Leonardo, şaşkınlığını gizleyemedi.

Adam: “Üç yıl önce görmüştüm” dedi ve ekledi:

“Her şeyimi yitirmeden önce. O zamanlar bir koroda şarkı söylerdim, bir ressam beni İsa’nın yüzüne model olmam için çağırmıştı, ne hayallerim vardı…”

Evet, aslında ‘İyi’nin de ‘Kötü’nün de yüzü birdir. Asıl mesele, bu kavramların, insanın karşısına ne zaman çıkacağıdır.

Bu hikayeyi eski sevgilimize bağlama ve yorumlama kısmını sana bırakıyorum. Ayrıca eski sevgiliyi unutamamak ile iyi ile kötünün yüzü hikayesi arasında nasıl bir ilişki olduğunu da sen bulmalısın. Ben sadece bir ifade kullanayım, ipucu niteliğinde bir ifade:

Eski sevgilinin yüzü hangisi? Ayrılmadan önceki yüzü ile ayrıldıktan sonraki yüzü, farklı değil mi sence de? Ne de olsa kör ölür badem gözlü olur... demişler.

Son söz: Eski sevgiliyi unutamamak, insanoğlunun üstesinden gelemeyeceği kadar büyük bir acı değil; ama insanı yıprattığı da bir gerçek. Eğer, onu hala seviyorsan (unutamadığına göre seviyorsun) ve tekrar kavuşmak istiyorsan bu kitaba (tıkla) bakabilirsin. İşe yarayacağından eminim.

Barış Manço'dan "Unutamadım" adlı parçayı dinlemeye ne dersin?İlgili kelimeler: Eski Sevgiliyi Unutamamak, Eski Sevgiliyi Özlemek, Eski Sevgilimi Unutamıyorum

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.