30.08.2015

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları ve Zihnin Muazzam Gücü

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları Nelerdir?
Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları ve Zihnin Garip İşleyişi

"Aşk acısı nasıl geçer?" sorusunun, "eski sevgiliyi unutmanın yolları"nı aramakla aynı anlama geldiğini söylememe bilmem gerek var mı? Aşk acısı, ruhsal bir acı olmasına rağmen bazen bedensel bir acıdan katbekat daha çekilmez ve katlanılmaz hale gelerek insanı tarifi imkânsız ıstıraplara sürükleyebiliyor.

Bundandır ki birçok sevdalı, eski sevgilisinden ayrıldıktan hemen sonra bu dehşetli acıya dayanamadığı için derhal “eski sevgiliyi unutmanın yolları”nı aramaya başlıyor.

Seni de eski sevgiliyi unutmak için çözüm yolları aramaya iten sebep, aşk acısının dayanılmaz acısı ise bu yazı tam sana göre. Bu yazımda eski sevgiliyi unutmakla ilgili bilinmesi gerekli olan en önemli noktaları aydınlatmaya çalışacağım.

Bu bağlamda zihnin gücünü keşfetmemiz gerekiyor. Çünkü unutmak ve hatırlamak kavramlarının işlem merkezinin “zihin” olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu işi, kafada halletmemiz gerekecek.

Dilersen eski sevgiliyi unutmanın yolları ile ilgi kuracağımız yaşanmış bir hikâye ile devam edelim.

Bir Hikâye İle Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları

Dondurulmuş gıda üretimi yapan bir şirkette çalışan işçiler, gececi ve gündüzcü olmak üzere çift vardiya çalışmaktadırlar. Burada, ürünlerin bozulmasını engellemek için her biri oda büyüklüğünde olan onlarca dolap bulunmaktadır. Gündüz vardiyasında çalışan işçilerden biri, mesai saatinin sonlarına doğru bu dolaplardan birinin içini temizler ve çıkmak ister.

Tam bu esnada dolabın kapağı üzerine kapanır ve işçi içeride kalır. Dolap, sadece dışarıdan açıldığı için işçi, içeride mahsur kalır. Olanca kuvvetiyle dolap kapağını tekmelemesine karşın hiç kimse işçinin sesini duymaz. İşçi, yapılacak bir şey olmadığını anlayınca, biri kapağı açsın diye dua etmeye başlar. (Öykünün, eski sevgiliyi unutmanın yolları ile alakalı olan kısmı başlıyor.)

Bu arada, içerideki sıcaklığı düşününce (eksi 15 derece) yavaş yavaş titremeye başladığını hisseder. Cebindeki kağıt parçasını çıkarıp bir şeyler karalamaya başlar. Yazdığı bütün cümleler, hep soğukla ve soğuktan donmakla ilgilidir. Mesela, yazdıklarının bir yerinde şöyle der: "Galiba artık bedenimin soğuğa dayanacak gücü kalmadı. Birazdan donacağımı düşünüyorum."

Sabah vardiyası, işi devralmaya geldiğinde bu dolabın kapağını açarlar. Bakarlar ki işçi, bir köşeye büzüşmüş, donarak ölmüş. Yapılan otopside, işçinin gerçekten de donarak öldüğü teyit edilmiş.

Fakat olayın enteresan tarafı şudur ki, işçinin öldüğü dolap, bir gün öncesinden arızalandığı için ortamın sıcaklığı 15 derece civarındadır. Yani dolap bozulmuş, soğutucu özelliği arızalanmış ve içerdeki sıcaklık, normal bir insan için gayet idealdir.

Yazımın başında "zihin gücü" derken işte bunu kastettim. Peki, bu yaşanmış hikâyenin, eski sevgiliyi unutmanın yolları ile ne alakası var?

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları ve Hikayenin İletisi


Hemen ona gelelim: Zihin, odaklandığı şeyden asla vazgeçmez. Sen de her daim, eski sevgilinin hayali ile yaşar, onun geride bıraktığı hatıraları zihin defterine yazıp durursan, unutmak yerine sürekli hatırlamak zorunda kalırsın.

Burada yapılması gereken şudur: İnsan zihninin, istediği her şeyi başarabilecek bir yeterliliğe ve kapasiteye sahip olduğunu bilerek bu enerjiyi doğru kullanmayı bilmelisin.

Örneğin, eski sevgilinden ayrıldıktan sonra beyin kimyanda muazzam bir değişim olduğunu biliyor musun? Beyinde salgılanan ve "serotonin" denilen "mutluluk hormonu", eski sevgiliden ayrıldıktan sonra dengesini kaybedip seni mutsuzluğa mahkûm ediyor. Bu hapisten kurtulmanın tek yolu, "serotonin" hormonunun tekrar eski haline gelmesini sağlamaktır.

Bunun bir sürü yolu var elbet. Örneğin spor yapmak, bir yol olduğu gibi çikolata yemek de bir yoldur. Yeni bir sevgili bulup aşık olmak bir yol olduğu gibi doktor kontrolünde antidepresan kullanmak da bir yoldur.

Fakat benim bildiğim çok önemli ve etkili iki yol daha var. Bunlardan biri ve en sağlam olanı, "eski sevgiliyi unutmanın yolları"nı aramak yerine eski sevgiliyi tekrar kazanmaktır. Bu yolu seçecek olursan şu yazımı mutlaka okumanı isterim: Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Kitabı

İkincisi ise zihnini kontrol etmeyi öğrenerek eski sevgiliyi unutmanın tüm yollarını kavramaktır. Bunun için de şu kitaba (tıkla) bakmanı tavsiye ederim.

İlgili kavramlar: eski sevgiliyi geri kazanma yolları, eski sevgiliyi unutmanın yolları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.