10.09.2015

Eski Sevgilinin Geri Dönmesi Çok Kolay!

Eski Sevgilinin Geri Dönmesi
Eski Sevgilinin Geri Dönmesi

Eski Sevgilinin Geri Dönmesi Mümkün mü?

Eski sevgili kavramıyla ilgili biraz fikir üretmek ve bu kavramı analiz etmek istiyorum bu makalemde. Ayrıca çok alışıldık bir durum olmasa da iki atasözünü bir araya getirerek eski sevgili kavramı ile bu atasözlerinin bağlantısını kurmak, bu bağlantıyı da eski sevgilinin geri dönmesi ile ilişkilendirmek ve birleştirmek istiyorum.


Önce "eski sevgili" mefhumu (kavramı) ile başlayalım. Bu kavram, kendi içinde muhteşem bir tezat (zıtlık) barındıran garip bir söz öbeği. "Sen bir yana ben bir yana, yan yana." sözünde olduğu gibi hem sevgili olmayı hem de eski olmayı bir arada gerçekleştirmeyi başaranları ifade eden harika bir kelime grubu.

Aslında sevgili, sevgilidir, üzerinden asırlar geçse bile. Dolayısıyla sevgilinin eskisi yenisi de olmaz. Her şeyin yenisi dostun ise eskisi makbuldür, atasözünden yola çıkarsak eski sevgilinin daha sevimli ve daha sevgili olması gerekir hatta. Birlikte geçirdiğiniz günlerin tatlı hatırası bile, onun kalp odağınızda her daim sevgili olarak kalmasına yeter de artar bile.

Peki, eski sevgilinin geri dönmesi ile birlikte bizim almamız gereken tavır nasıl olmalı, sorusuna birazdan geleceğim; fakat ilkin bir nokta üzerinde mutlaka durmam gerekiyor.

Çünkü bu konu, eski sevgilinin geri dönmesi ile direkt alakalı ve çok mühim.

Eski Sevgilinin Geri Dönmesi ve İncelik

Bilirsin, her şey incelikten, insan ise kabalıktan kırılır. Ben, eski sevgilinin terk etmesi veya terk edilmesi ile ilgili her durumu "kabalık" olarak görüyor ve insanın kabalıktan kırıldığı gerçeği ile alakalı bir öykü anlatmak istiyorum. Öykünün teması, iki ayrı yöne gitmenin kabalık olduğu ve insanın da kabalıktan kırıldığı gerçeğidir. Ayrıca öyküyü iyice irdelersek eski sevgilinin geri dönmesi halinde ne yapmamız gerektiğine dair güzel mesajlar ve dersler barındırdığını da görebiliriz.


Eski Sevgilinin Geri Dönmesi Öyküsü


Mevlana'nın, mükemmel eseri Mesnevi'de geçen bu öyküye göre Mecnun, bir gün devesine biner ve Leyla'nın köyüne gitmek ister. Çölde yol alırken Mecnun, Leyla'nın aşkıyla kendinden geçer, deve nereye çekerse o tarafa gider. Uyanınca bakar ki deve geldikleri yöne dönmüş, gerisin geri gidiyor.

Çünkü geride bıraktığı yavrusunun yanına gitmek istiyor. Mecnun, deveyi tekrar çevirip birkaç gün daha yol alır. Bir ara yine kendinden geçer. Tekrar uyandığında devenin istikamet değiştirdiğini görünce fazla ısrar etmez. Deveyi salar ve yavrusuna gitmesine izin verir. Devenin ipini çözerken şöyle der:

"Senin hedefin, yavruna kavuşmak, benim özlemim ise Leyla'yı bulmak. Eğer ters istikametlerdeki hedeflerimize gitmeye çalışırsak bu yol ömür boyu bitmez. İyisi mi, sen yoluna, ben yoluma."

Mecnun, burada gayet hassas davranıp kabalıktan uzak bir tavır takınarak bize eski sevgilinin geri dönmesi ile ilgili şöyle bir mesaj verir aslında:

"Eğer hayata bakışınız farklı ise eski sevgilinin geri dönmesi, hiçbir şeyi değiştirmez. Aynı güzergâhı takip etmedikten sonra, birlikte olmanın ne manası var ki?"

Mesajı özetlemek istiyorum: "Onunla aynı hayatı paylaşmak yerine, deve ve Mecnun örneğinde olduğu gibi ters yönlere gitmek ona kabalık etmektir. İnsan ise kabalıktan kırılır. Kırılan kişi, kendisini kırana küser. Bu küskünlük, bir kısır döngü yaratarak tekrar ayrılığa yol açar."

Dolayısıyla eski sevgilinin geri dönmesi bir anlam ifade etmez. Peki, ne yapmalıyız?

Eski sevgilinin geri dönmesi halinde yapılacak en güzel şey, bir otokritik yapmaktır. İlişkideki yanlışları ve yanılışları tespit edip onları düzeltmeye çalışmak, elinizden geldiğince ve kişiliğinizden taviz vermeden aynı noktaya bakmaya, aynı istikamete gitmeye ve mutlu olmak için ortak hedefler belirlemeye çalışmak, ilişkinin selameti için atılabilecek en anlamlı adımlardır.

Bunları başarabilirseniz eski sevgilinin geri dönmesi, hayatınızın (ikinizin de) en manidar sürecinin başlaması anlamına gelir. Kaybettiğiniz çok değerli bir eşyanın bulunması bile insanı günlerce mutlu ediyorsa, en değerli dostunuz olan sevgilinin geri dönmesi size bir ömür boyunca yetecek saadetin kapılarını aralamaya yeter de artar bile. Ne de olsa dostun eskisi makbuldür.

Tüm bu güzel adımları atmaya başlamadan önce yanlış adım atmana engel olup bütün doğru adımları gösterecek olan şu kitaba (tıkla) mutlaka bakmalısın.


Sağlıcakla...

İlgili kelimeler: eski sevgilinin geri dönmesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.