12.02.2016

Bim'de Eski Sevgiliyi Görmek ve Harika Bir Hikaye, Mutlaka Oku!

Bim'de Eski Sevgiliyi Görmek
Bim'de Eski Sevgiliyi Görmek

Bim'de Eski Sevgiliyi Görmek ve Harika Bir Hikaye

Önemli Uyarı: Lütfen, yazı uzun olsa bile hepsini oku; çünkü çok değerli bilgiler bulacaksın…

Bugün eski sevgili ile ilgili internette araştırma yapıp acaba okurlarıma ne yazsam diye düşünürken karşıma Bim'de Eski Sevgiliyi Görmek diye bir yazı çıktı. Okudum ve ağladım. Sonra âdetim olduğu üzre, yazının yorumlar kısmına baktım. Bu sefer daha çok ağladım. Niye mi? Anlatayım:


Bim'de eski sevgiliyi görmek adlı bu yazıda, yazar, eski sevgilisini Bim'de başka bir erkekle gördüğünü ve ne yapacağını şaşırıp komik bir duruma düştüğünü dile getiriyordu. Ve yorumlar kısmında da hemen hemen herkes, bu olaya çok güldüğünü, gülmekten kırıldığını ifade ediyordu.

Halbuki ben, bu insanın düştüğü duruma çok üzüldüm ve gülmek yerine ağladım. Çünkü aklıma Cemil Meriç'in, bir eserinde Horatius'tan yaptığı bir alıntı geldi: "Ne gülüyorsun? Anlattığım senin hikayen."

Evet, Bim'de eski sevgiliyi görmek isimli bu yazıda anlatılanlar aslında bizim hikayemizdi. Eski sevgilisinden bir şekilde ayrılan ve onu tekrar görmenin hüznünü yüreğinde hisseden herkes, bu yaşanmış öykünün şahıs kadrosu içinde baş kahramandı. İşin garip tarafı ise, yorum yazanların çoğunun, buna benzer bir anısının olmasıydı.

Evet, yorum yazanların çoğu, ya "Bim'de eski sevgiliyi görmek" ya da "eski sevgiliyi görmek" şeklinde bir arama yaparak bu yazıya ulaşmış, okumuş ve yorumlamıştı. Ama çoğu, burada anlatılanların, kendi hikayesi olduğunun bilincinde değildi maalesef.

Ben de bu kötü duruma çok üzüldüğüm için -eğer istersek- eski sevgilinin, aslında hala bizimle olmasının çok kolay bir yolunun olduğunu bir öykü ile anlatmak istedim. Bu yazıyı, bu amaçla yazdım.

En azından eski sevgiliden ayrılığın ıstırabını yüreğinin en ücra köşesinde hissedenlerin bu sıkıntısını biraz hafifletecek, bazılarını ise bu çetinler çetini dertten kurtaracak yaşanmış bir öykü anlatayım ve ardından, birçok aşığın, eski sevgilisine tekrar kavuşmasına vesile olan muhteşem bir kitaptan söz edeyim, dedim.

Öyküyle başlayalım:


Bim'de Eski Sevgiliyi Görmek ve Bir Öykü


Günün birinde bir bilge ve o bilgenin elinde yetişen iki öğrenci varmış. Bilgenin bilgisi ve deneyimi, kültürü ve birikimi öyle fazlaymış ki sorulan her soruya mutlaka mantıklı ve ikna edici yanıtlar verirmiş. Bilgenin bu tavrını görenler, hayrete düşer ve şöyle derlermiş:

"Bir insan nasıl bu kadar bilgili olabilir ve bu kadar değişik soruya tereddütsüz yanıt verip herkesin sıkıntısına çözüm bulabilir?"

Bilge diğer diyarlarda da nam salmış ve her taraftan müşkülü olanlar bilgenin engin tecrübesinden ve derin birikiminden faydalanmak için ona başvurmaya başlamışlar.

Öyle ki artık her gün yüzlerce kişi, bilgenin kapısının önünde uzunca kuyruklar oluşturur ve her yanıtında ona methiyeler dizerek onu göklere çıkarırlarmış. O, gerçekten bilge imiş ve bunu her şekilde ispat edermiş.

Gel zaman git zaman, elinde çekirdekten yetişen öğrencilerden kurnaz olanı, diğer arkadaşına, bilgeye üstesinden gelemeyeceği bir soru sormaya karar verdiğini söylemiş. Arkadaşı ona şu karşılığı vermiş: “Bilge öğretmenimizin şimdiye kadar yanıt veremediği tek soru duydun ya da gördün mü? Boşuna uğraşma; çünkü soracağın her soruya zaten cevap verecektir.”

Arkadaşı, yine de bu düşüncesinden vazgeçmemiş ve düşüne düşüne, adeta kimin öğrencisi olduğunu kanıtlayan bir soru hazırlamış. Soruyu hazırlayıp kurguyu kurduktan sonra arkadaşına durumu anlatmış.

Elinde bir kuş tutan öğrencinin sorusu şuymuş: "Bu kuş ölü mü, diri mi?"

Bilge diri derse, kuşu öldüreceğini; ölü derse, salıvereceğini anlatmış arkadaşına.

Arkadaşı da sorunun gerçekten zor olduğunu kavramış ve birlikte soruyu bilgeye sormak için bilgenin yanına gitmişler.

Soruyu aynen kurguladıkları gibi sormuşlar: "Bu kuş ölü mü, yoksa diri mi?"

Fakat bilgenin cevabı, tüm zamanlara bir ders olacak mahiyette bilgece ve akıl doluymuş:

"Senin elinde evladım, senin elinde…"

Eski Sevgilin, Senin Elinde mi Peki?

Bu cevap, bir sorunun sadece iki seçeneği olmadığını/olmayacağını, her şeyin siyah ya da beyaz olarak kategorize edilmemesi gerektiğini sadece beş kelimelik bir cümleyle mükemmel bir biçimde anlatıyor. Bim'de eski sevgiliyi görmek adlı üzüntü veren öykü yerine, bu öykünün huzur ve çözüm sunan atmosferi, beni daha fazla cezbetti.

Bilirsin öyküler, ondan bir pay çıkarmak için anlatıldığından, “kıssadan hisse” diye harika bir deyim kullanılır dilimizde. Herhangi bir kıssanın asıl anlatım sebebi, ondan bir ibret ya da bir hayat dersi devşirmektir. Yoksa sırf eğlence olsun diye anlatılmaz bu anlatılar.

Gerçi salt eğlenmek için de okunabilir bu tür yazılar; ama biz yine de ders çıkaranlardan olalım. Zira en çok eski sevgilisinden ayrı düşen ve onu tekrar kazanma iştiyakı ve arzusuyla yanıp tutuşan bizim bu derslere ihtiyacımız var. Yanılıyor muyum?

Bim'de Eski Sevgiliyi Görmek Öyküsünün Hissesi


Gelelim kıssadan çıkarabileceğimiz hayat öğretisine:

Birinci ders: Eski sevgiliyle ilgili verdiğiniz hükümlerde veya onu tekrar kazanmak için başvurduğunuz yöntemlerde, düşünemediğiniz birçok boyut olabilir. Bir sorunun çözümünün sadece iki alternatifi olmaz. Senin hiç aklına gelmeyen çok değişik alternatifler de devreye sokulabilir. Tabi bu alternatifler için de bilgiye ihtiyacımız olacak.

E, bu bilgi nerde? Yazının başında belirttiğim gibi aşağıda linkini vereceğim kitapta.

İkinci ders: Bilgenin de dediği gibi her şey senin elinde. Kısa ve net. Evet, zaten tanıtacağım kitapta da bunu çok rahat bir şekilde göreceksin. Bir ilişkide, bu ilişkinin başlangıcından sonuna kadar, tepeden tırnağa, her şeyin nasıl da senin elinde ve kontrolünde olduğunu bu kitapla fark edip hayretler içinde kalacaksın.

Ve bu kitabı tanımadan geçen günlerine eseflenecek, keşke eski sevgilime kavuşmanın bu kadar kolay olduğunu önceden öğrenseydim, diyeceksin. Demedi, demeyin… Bu değerli kitaba;

burayı tıklayarak ulaşabilirsin.

Bu kitabın ne kadar etkili olduğunu anlamak için şu yazımdaki okuyucu yorumlarına bakabilirsin:

Eski Sevgiliyi Geri Kazanmak İçin Hangi Kanağı Kullanmalıyım?

Bim'de eski sevgiliyi görmek isimli yazıyı da internette bulup okumanı öneririm.

Bim'de eski sevgiliyi görmek ile alakalı olmasa da sevgili ile alakalı bir parça dinlemeye ne dersin?

Eski Sevgiline tekrar kavuşman dileğiyle, sağlıcakla.


İlgili kelimeler: bim'de eski sevgiliyi görmek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.