1.04.2016

Özgüven Kazanmak İçin 5 Mükemmel Yol, Kaçırma!

ozguven kazanmak

Özgüven Kazanmak İçin 5 Mükemmel ve Garantili Yol Öğrenmeye Ne Dersin?

Özgüven kazanmak, yaşamına renk katmak ve hayat kalitesini arttırmak isteyen her insanın ortak arzusudur. İnsanın bazen özgüven eksikliği ve özsaygı problemi yüzünden yaşama arzusunu kaybedip kendini bir paçavra gibi hissettiğini herkes bilir. Zaten özgüven kazanmak isteyenlerin bu hususta yol yöntem aramalarının sebebi de, bu kötü duyguyu bertaraf etmeye çalışmaktır.


İstersen birazdan okuyacağın 5 mükemmel yol ile bunu başarabilirsin; ancak bu yollara başlamadan evvel ufak bir hatırlatmada bulunmak istiyorum: Her bir yolu, bir fıkra veya öykü ile eğlenceli hale getirmeye çalıştım, buyur:

Özgüven Kazanmak İçin 1. Mükemmel Yol: Başkalarının Bakışı

1. Kendini sadece birkaç kişinin bakış açısına mahkum etme.

Fadime ile Temel tartışırken Fadime, Temel'e kızar ve şunları söyler:

"Acaba senin gibi bir adamla birlikte olacak bir kadın bulunabilir mi dünyada?"

Temel kıs kıs güler ve ardından da cevap verir: "Tanık ister misin?"

Bu fıkrada Temel, kendisini Fadime'nin ve Fadime gibi düşünenlerin bakış açısına mahkum ederse, kendisini değersiz ve lüzumsuz biri olarak görecek, öz benliğinden nefret ederek özgüven kazanma yolunda önüne çıkan barikatları aşamayacaktır.

Sen de öylesin dostum, sana da bazı insanlar herhangi bir konuda başarılı olamayacağını daima söylerler, kulağına sürekli olarak, bu işten vazgeçmen gerektiğini fısıldarlar.

Eğer kendini bu insanların söylemleri ile kısıtlar isen ve onların bakış açısını temel alırsan, kaybedenlerden olacağını garanti edebilirim.

Bu yüzden, sana tavsiyem, bardağın dolu tarafına bakan ve yaşam enerjileri ile çevrelerine ışık saçan insanların birlikteliğine önem ver; çünkü özgüven kazanmak, biraz da sosyal öğrenme yoluyla gerçekleşir. Ne de olsa atalarımız, itle yatan bitle kalkar, demişler.


ozguven kazanmak


Özgüven Kazanmak İçin 2. Mükemmel Yol: Monotonluk Döngüsü


2. Monoton hayatına renk katacak şeyler yapıp rutinlerini değiştir.

Bir kadın, kızının huzursuz olduğundan şikayet ederek onu hocalara muska yazmaları için götürür. Her götürdüğü hoca, bir muska yazar; ancak kızın mutsuzluğu ve yaramazlığı bir türlü geçmez.

Kadın, nihayet Nasrettin Hoca'ya gider ve derdini anlatır. Nasrettin Hoca, bu kızın evlenmek istediğini anlayınca kadına şunları söyler:

"Hanım, kızına hoca bulacağına koca bul, bak nasıl mum gibi olur!" der.

Şimdi fıkranın özgüven kazanmak için rutinleri değiştirmekle ilgisine geçelim:

İnsan bazen, içinde bulunduğu kısır döngünün saiki ile ne yapacağına karar veremez ve rutin işlerin tuzağında bocalar durur. Kızın annesi gibi çaresiz çaresiz dolanır.

Fakat çözümün, kendi rutinlerini değiştirmekte olduğunu fark edince bu kısır döngüden ve açmazdan kurtulur. İşte özgüven kazanmak için yolculuğa çıkan insanların da yapması gereken, rutinleri değiştirip yeni okyanuslara yelken açmaktır.

Peki, ne yapabilirsin bu konuda?

En basitinden kaşık tuttuğun elini bile değiştirebilirsin. Veya işe gittiğin güzergahı değiştirip hayatında ufak bir farklılık yaratarak monoton hayatına renk katabilirsin.

Tabi bu ufak çaplı değişiklikler dışında, daha etraflı değişiklikler de yapabilirsin. Bunun ufuklarını senin hayal gücün çizecektir.

ozguven kazanmak


Özgüven Kazanmak İçin 3. Mükemmel Yol: İlgisiz Düşünce Cenderesi


3. Yanlış ve ilgisiz düşüncelerinden kurtul.

Bir ilkokul öğretmeni, matematik dersinde öğrencilerine, bir ağaçta 5 kuş var, bir avcı bir tanesini vurursa ağaçta kaç kuş kalır, diye sorar.

Ali, öğretmenim hiç kalmaz; çünkü hepsi uçar, deyince öğretmen: "Oğlum bu matematik dersi, 4 kalır demeliydin. Ama düşünce tarzını beğendim." cevabını verir.

Öğrenci, öğretmenim ben de bir soru sorabilir miyim, deyince öğretmen, sor evladım, der.

"Öğretmenim, bir pastanede üç kadın dondurma yiyor. Bunlardan biri ısırarak, biri yalayarak, biri de emerek yiyor. Sizce bu kadınlardan hangisi evli?"

Öğretmen kızarıp bozarır; ancak cevap verme ihtiyacı hisseder ve "ısıran mı" der.

Öğrenci: "Hayır öğretmenim, parmağında alyans olan; ama düşünce biçiminizi beğendim."

Şimdi bu fıkranın özgüven kazanmak ile ne ilgisi var, deme; çünkü özgüven kazanmak, en çok da ilgisiz düşünceler yüzünden sekteye uğrar.

Aslında hayat karşısında hepimiz öğretmenin konumundayız ve hayat bize sürekli, ilgisiz düşünceler vasıtasıyla baskı yapar. Bak, o toplantıda konuşamadın, demek ki sen hiçbir zaman toplum içinde konuşamayacaksın, der.

Dostum, hepimiz hayatın normal akışı içerisinde acayip bağlantısız düşüncelerle hareket ederiz ve bu sebeple de özgüven kazanmak fırsatını kaybederiz.

Oysaki bizi durduran ve elimizi kolumuzu bağlayan düşünceleri analiz ettiğimizde, bu düşüncelerin birçoğunun "ilgisiz" olduğunu fark ederiz; öyleyse özgüven kazanmak için bu düşüncelerin akışını durdurmak zorundasın.

ozguven kazanmak

Özgüven Kazanmak İçin 4. Mükemmel Yol: Kendi Tarzını Yarat


4. Toplum içinde rahat ol, yanlış olduğunu bilsen bile kendi tarzını devam ettir.

Temel, üniversite sınavına girince, çalışmadığı için zar atar. Zar, 1 gelirse A seçeneğini, 2 gelirse B seçeneğini, 3 gelirse C seçeneğini, 4 gelirse D seçeneğini, 5 gelirse E seçeneğini işaretler. 6 geldiğinde de yeniden zar atar.

Bir soruda takılır ve attığı zar üst üste 6 gelince, bu soru çok zor, deyip soruyu boş bırakır.

Gözetmen, Temel'i hayretler içerisinde izler; ama Temel, yaptığının gayet normal olduğunu düşünerek soğukkanlı bir şekilde zar atmayı sürdürür.

Sınavın bitimine 5 dakika kala, hâlâ zar atan Temel'e yaklaşan gözetmen sorar:

"Oğlum sen zar attığın halde hâlâ bitiremedin, neden?"

Temel: "Hocam, soruları çoktan bitirdim, şimdi cevapları kontrol ediyorum." der.

Bu fıkradaki asıl mesaj ile özgüven kazanmak arasındaki bağlantı çok açık olduğu için yorum yapma ihtiyacı duymuyorum; sadece şunu eklemek isterim: Temel'deki özgüven bende olsa, dünyayı yerinden oynatırdım.

Özgüven Kazanmak İçin 5. Mükemmel Yol: Yürekten İsteme Mucizesi

5. Bütün yüreğinle ve tüm benliğinle iste.

Sokrates, kendisine felsefe ve diksiyon öğretsin diye başvuran öğrencisine, bunu gerçekten istiyor musun, diye sorar. Öğrenci, evet, gerçekten istiyorum deyince Sokrates, onu bir su kenarına götürür ve öğrencisinin başını suya sokar.

Bu şekilde 1 dakika boyunca öğrencisini nefessiz bıraktıktan sonra, başını çıkarır ve hemen sorar:

"Eğer havaya olan ihtiyacın kadar muhtaç isen bu dersi almaya, peşimden gel; aksi takdirde gidebilirsin."

Özgüven kazanmak da bütün içtenliğinle ve bütün benliğinle arzu etmeye bağlıdır aslında; zira insan "gerçekten" isterse sınırları dahilinde her şeyi yapabilir, her şeyin üstesinden gelebilir.

Peki, özgüven kazanmak için bu maddelerde anlatılan taktikler yeterli mi?


Duruma göre değişir; ama sen daha derli toplu ve daha etraflı bilgi edinmek istersen şu siteyi de incelemelisin: Özgüven Kazanma Kitabı (tıkla)


İlgili kelimeler: özgüven kazanmak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aşağıdaki sekmelerden en alttaki "Anonim" kısmını işaretleyerek veya "Adı/URL" kısmına tıklayıp isminizi yazarak değerli yorumlarınızla sitemize renk katın. Yapılan yorumlar, yorumu yapan kişinin şahsi düşüncesi olduğu için blog yazarını bağlamaz. Yaptığınız yorumların küfür ve müstehcen içerikli olmamasına dikkat etmenizi rica ederim.